Міф 4

Цей міф викликаний в першу чергу тим фактом, що в інтернеті в різних країнах існують сайти, дуже схожі на ВКонтакті за своїм стилем та ідеєю. Фактично, в кожній країні є подібний ресурс: США — facebook.com, Австралія — studentface.com.au, Великобританія — bebo.com, Китай — xiaonei.com, Німеччина — studivz.de, Іспанія — estudiln.es, і т. д. В Росії найчастіше чують про мережу facebook як про одну з найбільших світових мереж.
Ще в березні я почав закликати користувачів ВКонтакті користуватися цими сайтами для того, щоб шукати друзів в інших країнах (http://vkontakte.ru/blog.php?nid=38). Цією пропагандою я займаюся до сих пір, тому що навіть коли ми переведемо ВКонтакті на інші мови, більша частина аудиторії інших країн залишиться зареєстрована на відповідних сайтах.

Тоді я звертав увагу користувачів на зовнішню схожість всіх цих ресурсів. Схожа стовпчик структура всіх сайтів такого роду вперше була опублікована в хрестоматійній книзі з дизайну (The CSS Anthology) і згодом стала стандартом для багатьох соціальних мереж. Тим не менше, так як саме зовнішня подібність ВКонтакті і будь-якого з цих сайтів наводиться як свідчення факту запозичення, зупинюся на цьому моменті докладніше.

Ті, хто розбираються у веб-дизайні і каскадних стилях CSS, розуміють, наскільки легко поміняти місцями колонки на сторінках, змінити кольорову гаму на іншу, змінити відчуття від сайту до невпізнання. Зазвичай це півгодини роботи. У той же час, сама складна робота по створенню інтернет-проекту на кшталт ВКонтакті відноситься до написання внутрішнього PHP коду, проектування баз даних, тонкої настройки серверів та іншій внутрішній розробці.

Цю роботу неможливо нізвідки скопіювати, тому що високотехнологічні розробки такого роду найбільш цінні і суворо засекречені. З цієї причини неможливо, скажімо, взяти і скопіювати пошуковий сайт Google, зробивши з нього ще один пошуковий ресурс. Всю роботу потрібно проробляти з нуля самостійно. З нуля була написана кожна із соціальних мереж у відповідній країні.

Виникає питання: для чого дотримуватися одних і тих же стандартів і створювати зовні схожий сайт, якщо технології веб-дизайну дозволяють у лічені хвилини міняти враження від ресурсу до невпізнанності?

Слідом за іншими розробниками, я вважаю, що соціальні мережі створені для об’єднання, а не для роз’єднання людей. У цьому — філософія всього проекту ВКонтакті. Коли ми проектували ВКонтакті, ми не хотіли, щоб він став ще одним вододілом між Росією та всіма іншими країнами.

Ми з самого початку готуємо користувачів до того, щоб вони могли, якщо це їм буде потрібно, користуватися схожими соціальними мережами в інших країнах для пошуку закордонних друзів. Їм буде просто в них розібратися, навіть якщо вони не знають іноземної мови, тому що вони звикли користуватися схожими функціями в контакті. Точно так само наші іноземні друзі зможуть швидко розібратися в Контакті, якщо їх зацікавить пошук по російськомовній базі.

Однак цікаво, що навіть якщо б ми радикально змінили дизайн ресурсу, це не позбавило б нас від обвинувачень у плагіаті та запозичення. Звинувачення такого роду переслідують будь-який успішний проект. Навіть наших американських колег, яких називають родоначальниками всіх соціальних мереж такого роду, по кілька разів на рік звинувачують в крадіжці коду, суди проходять щомісяця.

З ВКонтакті все набагато простіше: жодна закордонна або російська організація не звинувачує ВКонтакте в «плагіаті». Це просто нерозумно, так як творці аналогічних ресурсів закордоном знають про те, чим визначається схожість інтерфейсів. У нас дуже хороші відносини і з нашими американськими, і з німецькими, і з китайськими колегами. Часто ми обмінюємося думками та виробляємо загальні принципи.

Автор: Павло Дуров (2007)